Enlem Koleji

ÖZEL ENLEM KOLEJİ ORTAOKULU KONYA’DA

  • 2019-02-13

Öğrenciler, derslerde işledikleri konuları tekrar etmek ve bilimin yeni yüzünü görebilmek için Türkiye’nin en büyük bilim merkezi olan ‘Konya Bilim Merkezi’nde’ atölye çalışmalarına katıldılar.

Bilim merkezi gezisi sonrasında , Mevlana Türbesi ve Alattin Tepesini de ziyaret eden öğrencilerimize,bir rehber eşliğinde tarihsel bilgiler verildi.

Öğrencilerimiz günün sonunda Konya’nın meşhur yiyeceklerini tattılar.Akşamüstü eve dönüş için yola çıkan öğrencilerimiz güvenli ve mutlu bir yolculuk sonrasında velilerine teslim edildi.

 THE SECONDARY SCHOOL OF ENLEM COLLEGE IS IN KONYA 

Our students have attended the workshops in Konya Science Centre which is the biggest one of Turkey ,to revise the subjects that they have had in their lessons and to see the new face of Science.

After visiting the Science Centre,our students have also visited Mevlana’s Tomb and Alaeddin Hill and they were given some historical information by a guide.

At the end of the day,our students have tasted the well-known flavours of Konya.The students who set off to go back home were delivered to their families at the end of a safe and pleasant journey.